Uğur Tanbaşı

Portfolyo Stratejist ve Eğitmen

1979 İstanbul doğumlu, 2001 ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu. Kariyerine savunma sanayii sektöründe danışmanlık deneyimi ile başladıktan sonra, FMCG 'de farklı sektörlerdeki uluslararası şirketlerde 15 senedir iş geliştirme, satış ve pazarlama alanlarında görev yapıyor.

Savunma Sanayi'ndeki tecrübesi, savaş stratejilerine olan ilgisini yoğun şekilde tetikledi. Tarihte zafer getirmiş savaş stratejilerini tek tek inceleyerek pazarlama alanında nasıl uygulanabileceğine odaklandı.

Diğer ilgi alanı olan mühendislik ve bilimde kullanılan formül ve modellerin, tüketici ve marka davranışlarının tanımlanmasında nasıl kullanılabileceğini düşünmeye başladı.

"Portfoloji" fikri bu şekilde doğdu.

UT Son.jpg

Kariyeri ve Tutkusu

Kariyerinin ilk döneminde savunma sanayiinde, TAI, Genel Kurmay Başkanlığı ve Deniz Kuvvetlerine; sistem tasarımı, matematiksel modelleme ve lojistik strateji konularında danışmanlık verdi.

İkinci döneminde ise, FMCG kategorisinin sektörlerinde öncü şirketlerinde, iş geliştirme, satış ve pazarlama departmanlarında çalıştı. Biriktirdiği stratejik ve matematiksel bakış açısını, kaynak optimizasyonu, saha yönetimi, marka ve portfolyo stratejisi alanlarına yansıtabilme fırsatı yakaladı.

Halen, FMCG sektöründe, marka portfolyo ve fiyat stratejisi üzerine görev yapmakta olup, birikimlerini ve araştırmalarını Thaat's the Academy aracılığı ile daha fazla profesyonele ulaştırmayı amaçlıyor.

​​

15 yıllık satış ve pazarlama tecrübesini, savaş stratejileri ve bilimsel formüllere kesiştirerek, pazarlamanın çözülememiş temel problemleri üzerine, özgün ama rasyonel yaklaşımlar üretmek için kullanmakta.

​​

Bu doğrultuda tutkusu ve amacı; özellikle geniş marka ve ürün gamına sahip şirketlerin en çok zorlandığı, şirketlerin yönünü belirleyecek "Marka Portfolyo Stratejisi" alanında en uygulanabilir, kesin sonuç getirecek yaklaşım ve modelleri oluşturmak.

Portfoloji kapsamı

Uzmanlık Alanları

Strateji Kurgulama

Strateji Kurgulama

Pazarlama Stratejisi

Pazarlama Stratejisi

Portfolyo Straejisi

Portfolyo Stratejisi

Portfolyo Optimizasyonu

Portfolyo Optimizasyonu

Fiyatlandırma Stratejisi

Fiyatlandırma Stratejisi